EBIKETIME - wypożyczalnia rowerów elektrycznych

CZARNY Potok - Jastrzębik, Muszyna ‬

35km, (4h), 420m ↑↓

Poziom trudności
Średnio-trudna 55%

Średnio trudna trasa ze względu na jej długość i przewyższenia, natomiast łatwa ze względu na nawierzchnię.
Jest to trasa widokowa z pktami turystycznymi do zwiedzania.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy 2,5 km zjazdem drogą asfaltową do głównej ścieżki rowerowej łączącą Krynicę z Muszyną. Ścieżka ta poprowadzona jest z dala od ruchu ulicznego i wiedzie cały czas wzdłuż rzeki Kryniczanka i Muszynka. W połowie drogi odbijamy w prawo do miejscowości Jastrzębik aby podziwiać podczas jazdy widoki na okoliczne zielone pastwiska z owcami, lasy oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej wraz z jej szczytem. W Jastrzębiku  przy drodze znajduje się Cerkiew Św. Łukasza. 1,5km dalej czeka na nas nie lada atrakcja; największa w Polsce Mofeta – Bulgotka i Dychawka, z której wydobywają się bulgoczące „oddechy” ziemi. Z Mofety do Muszyny będziemy przejeżdżać obok kolejnej majestatycznej cerkwi z dużą osobną dzwonnicą. Od cerkwi do Muszyny pozostanie nam już tylko 2 kilometrowy zjazd po grani z szeroką drogą szutrową, z której będziemy podziwiali otaczające wzgórza, łąki a w dole będzie widać Muszynę.

Na tym odcinku znajdują się aż 3 źródełka z leczniczą wodą, którą możemy pobrać do bidonów. Przejeżdżając przez Muszynę wzdłuż rzeki Poprad będziemy podziwiali widok na zamek z basztą a następnie udamy się na pkt widokowy aby z góry zobaczyć Muszynę w całej jej okazałości.

Jeżeli pogoda będzie odpowiednia to z tego pktu zobaczymy też słowackie Tatry jak na dłoni. Po tylu atrakcjach należy nam się chwila odpoczynku, którą spędzimy w kawiarni Dwór Starostów Muszyńskich z dużym trawiastym ogródkiem i widokiem na zamek w Muszynie.

 

Po przerwie i uzupełnieniu energii w kawiarni pozostanie nam już tylko 11kilometrowy powrót do hotelu, który wiedzie wzdłuż rzeki malowniczą i odosobnioną ścieżką rowerową.