EBIKETIME - wypożyczalnia rowerów elektrycznych

CZARNY Potok 60km (8h) Szlakiem Wież Widokowych

60km, (8h), 1480m ↑↓

Poziom trudności
Trudna 75%

TOP widokowy w okolicy Krynicy. Na tej wycieczce zaliczysz 3 największe wieże widokowe ( Słotwiny, Jaworzyna, Malnik) oraz liczne punkty widokowe takie jak Góra Parkowa, Bacówka nad Wierchomlą, Słotwiny, Ogrody Żywiołów . Wymagająca wycieczka pod względem długości trasy i czasu spędzonego na rowerze, natomiast średnio trudna pod względem nawierzchni i przewyższeń.

 

Wycieczkę rozpoczynamy bitą szeroką drogą przez malownicze lasy Beskidu gdzie docieramy w pierwszej kolejności do Wieży Widokowej na Słotwinach. Zapierająca dech w piersiach 50 metrowa konstrukcja drewniana z której rozprzestrzeniają się widoki na całą okolicę. 

 

Dla chętnych, którzy chcieliby zwiedzić wieżę czeka kilometrowy spacer ścieżką przyrodniczo – edukacyjną w koronach drzew. Z wieży widokowej kierujemy się w dół przez przełęcz krzyżową do centrum Krynicy gdzie czeka nas podjazd na Górę Parkową. Podjazd ten wiedzie przez wiele atrakcji Parku Zdrojowego; stawy z łabędziami, drewniane altany, Ogrody Żywiołów. Po zwiedzeniu szczytu Góry Parkowej gdzie znajduje się kawiarnia i restauracja następne 8 km spędzimy na leśnej drodze rowerowej, która doprowadzi nas do asfaltowej ścieżki rowerowej do Muszyny. 

 

W centrum Muszyny zalecamy chwilę odpoczynku, którą spędzić można w kawiarni Dwór Starostów Muszyńskich z dużym trawiastym ogródkiem i widokiem na zamek w Muszynie. Stamtąd czeka nas stromy 3kilometrowy podjazd (z łatwą nawierzchnią) na kolejną wieżę widokową „Malnik” gdzie oprócz widoków na całą Muszynę oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej możemy też zobaczyć słowackie Tatry jak na dłoni. 

 

Następnie zjedziemy do Muszyny aby zaraz dotrzeć na zamek, z którego tym razem będziecie podziwiali widoki okolicy od drugiej strony. Po zwiedzeniu zamku kierujemy się do kultowego miejsca górskiego w okolicy – schronisko „Bacówka Nad Wierchomlą”. Kultowego ponieważ malownicze widoki na Tatry, doliny i wzgórza jakie z tego miejsca się rozprzestrzeniają pozostają na długo w naszej pamięci. Dodatkowo przy schronisku znajdują się darmowe stacje ładowania e-rowerów gdzie w komfortowy sposób możecie doładować swoje rowery podczas spożywania posiłku.

Po doładowaniu swoich i rowerowych baterii czeka na Was 6km drogi przez las do szczytu Jaworzyny Krynickiej na której znajduję się kolejna wieża widokowa zwana Platformą Widokową. Platforma w swojej budowie nie jest tak spektakularnie wysoka jak pozostałe, natomiast na tej platformie będziecie znajdowali się na najwyższym punkcie widokowym w okolicy 1122m.

Czyli będziecie ponad wszystkimi pktami widokowymi, które na tej wycieczce zwiedziliście. Dodatkowo widok z tej platformy jest otwarty co powoduje pełną panoramę 360 na Beskid Sądecki, Niski, Podhale, Tatry słowackie i polskie a przy dobrej widoczności nawet ukraińskie Karpaty. Po zwiedzeniu Jaworzyny gdzie znajdują się też karczmy i restauracje czeka Was już tylko 7-mio kilometrowy zjazd szeroką, leśną drogą do samego hotelu.

 Na tym odcinku nie będziecie potrzebować ani naładowanej baterii w rowerze, ani  łańcucha a jedyne co się przyda to sprawne hamulce i powietrze w oponach ☺ .